FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

A hévízi fürdő gyógyerejéről

tud10.jpg

A Festeticsek tulajdonában lévő hévízi gyógyfürdőt az idők során sokan keresték fel a gyógyulás reményében. A fürdő 1914 nyarán különös vendéget fogadott. A betegnek fájt a lába egy régi cirkuszi sérülésnek köszönhetően. Nelli, merthogy így hívták a beteget, a Fővárosi Állatkert közkedvelt elefántja volt. Tehervonattal érkezett Keszthelyre, majd onnan a gyerekek nagy örömére átsétált Hévízre. A pár hetes kúra során a tó vizében áztatta lábait és minden nap kapott egy kosár cseresznyét. Kora ősszel Nelli gyógyultan távozott Hévízről.

A Hévízi-tó Európa legnagyobb gyógyhatású melegvizes tava.

Vajon hány méter mélyből tör elő az a forrás, amely a tavat táplálja?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) 104 méter
b.) 52 méter
c.) 38 méter

A helyes válasz:
c.) 38 méter

Néhány érdekesség a hévízi fürdő gyógyerejéről

  • Nagy szenzáció volt Nellinek, a Fővárosi Állatkert elefántjának 1914 nyári gyógykezelése Hévízen, ám nem ő volt az egyetlen, aki olyan sokat köszönhetett a fürdő gyógyító erejének.
  • Az egykor a Festetics család tulajdonban lévő Hévízi-tó gyógyerejéről először 1769-ben jelent tudományos munka.
    Ekkor adta közre Zala vármegye tiszti főorvosa, Szláby Ferenc a tó vizének kémiai vizsgálatának eredményeit, hogy a víznek és az iszapnak gyógyító ereje van. Így írt róla. „Ezt az elsőrendű vizet pedig használhatni ízületi bajokban arhritisben (köszvényben) csúzos bántalomban. az elrekesztésekben a rühösségekben is stb.”
  • Dr. Babótsay József tudós orvos, Zala vármegye főorvosa 1795-ben Sopronban jelentette meg 28 oldalas kis könyvét, amelyben részletesen mutatta be a Hévízi-tavat, annak gyógyerejét Boldog Zala Vármegye! Keszthelyi Hév-vizedről címmel.
    Ebben a könyvben a szerző a gyógyfürdő bemutatása és fontossága mellett többek között méltatja Festetics I. György szerepét a tó fejlődésében.
  • Festetics I. György fejlesztéseinek hála, a Keszthely melletti Hévízi-tóról és annak áldásos gyógyhatásáról egyre többen értesültek.
  • Gutten József orvos doktor 1801-ben a Magyar Hírmondóban így ajánlja a hévízi gyógyfürdőt: „… a’ betegeskedő emberiség’ nyavalyájának enyhítésére, vagy tellyes meg gyógyúlására is, meleg víznek formájában mutatja a’ (…) gyógyító erejét.”
  • Ma a Hévízgyógyfürdő – akárcsak egykor – reumára, mozgásszervi betegségekre, ízületi gyulladásos betegségekre kínál gyógymódot.